București
marți, 29 noiembrie 2022

CSA Steaua – Chindia Târgoviște 1-2. Roș-albaștrii, eliminați din Cupa României

Publicat pe

CSA Steaua a fost eliminată din Cupa României după ce a pierdut, marți seară, cu Chindia Târgoviște, scor 1-2.

Meciul cu Chindia s-a juca la Mioveni. „Militarii” n-au avut voie in Ghencea după incidentele de la derbyul cu Dinamo.

Chindia Târgoviște a reușit să întoarcă scorul după ce roș-albaștrii au deschis scorul în minutul 25 prin Adi Popa. Golurile lui Daniel Popa, în minutul 49, și Cristi Cherchez, în minutul 84, au adus victoria dâmbovițenilor.

Prin urmare, CSA Steaua a fost eliminată din play-off-ul Cupei României, competiție care are un nou format din acest sezon, potrivit Gazetei Sporturilor. În faza play-off-ului participă 32 de echipe, dintre care 24 de echipe calificate din turul anterior şi 8 echipe din Superligă, cele situate de la locul 9 în jos în ediția precedentă.

Echipa din Ghencea a ratat astfel singurul obiectiv palpabil pe care îl putea atinge în acest sezon. Fără drept de promovare în prima ligă, steliștii sperau să dea lovitura în cupă.

CSA Steaua: H. Iancu – Oroian, Beța, Săbău, Ad. Iie – Balgiu, Bărbulescu – Drăghici, Șt. Pacionel, Ad. Popa – Chipirliu
Antrenor: Daniel Oprița

Chindia: Căbuz – Căpușă, Celea, Boldor, Dumitrașcu – An.Șerban, Passaglia, Popadiuc, Akhmatov, Neguț – D. Popa
Antrenor: Anton Petrea

Sursa: stirileprotv.ro