23.4 C
București
marți, 21 mai 2024

Dinamo București s-a calificat în Final Four-ul EHF European League la handbal masculin

Publicat pe

Dinamo București s-a calificat marți la turneul final Final Four al competiției EHF European League, după ce a câștigat ambele manșe ale sferturilor de finală cu echipa daneză Skjern.

În retur, Dinamo s-a impus clar, după ce la București, în tur, elevii lui Xavier Pascual, au câștigat la limită.

Prima parte a meciului a fost echilibrată, avându-i totuși în avantaj pe români, care după aproximativ 10 minute au început să se desprindă, având în tribune și un număr mare de susținători veniți de la București.

Cupara și Compania au pierdut un om important în defensivă, când Militaru a primit cartonaș roșu, dar românii nu s-au lăsat afectați și au avut chiar și 9 goluri avantaj (11-20), intrând la pauză cu scorul de 12-20.

Danezii au echilibrat jocul în partea a doua, au început cursa de revenire și s-au apropiat la 5, și chiar 3 goluri, spre final (33-36), dar oamenii lui Pascual au izbutit să-și păstreze un avantaj…

Sursa: jurnalul.ro