București
vineri, 17 mai 2024

Irina Begu s-a calificat cu emoții în sferturi la turneul ITF de la Wiesbaden

Publicat pe

În tentativa de a reveni în elita circuitului mondial, Irina Begu participă la turneul ITF din Germania din postură de favorită numărul 6. Aflată momentan în afara top 100, jucătoarea română a câștigat joi meciul din turul doi cu elvețiana Simona Waltert (156 WTA) după aproape 3 ore de joc și un set decisiv disputat la tiebreak.

După ce a pierdut primul set din cauza singurului break, realizat de elvețiană la scorul 5-4, Begu a cedat un singur game în setul secund.

În decisiv, elvețiana a avut avantaj de un break și a condus cu 3-1, dar Begu a revenit și a egalat 3-3. A urmat un schimb de nu mai puțin de 6 break-uri, câte 3 de fiecare parte și un tiebreak pe care românca l-a câștigat fără emoții, cu 6 puncte consecutive.

În sferturile de finală, Begu o va întâlni pe ucraineanca Katarina Zavatska (181 WTA).

(sursa: Mediafax)

Sursa: jurnalul.ro