București
luni, 3 octombrie 2022

Mircea Lucescu și Dinamo Kiev au ratat calificarea în grupele Champions League / Viktoria Plzen, revenire fantastică în returul cu Qarabag / Steaua Roșie, eliminată dramatic

Publicat pe

Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă de Benfica și în returul de la Lisabona, scor 3-0 (5-0 la general), și a ratat calificarea în grupele Champions Leauge, dar va juca în a doua competiție europeană ca anvergură, Europa League, acolo unde vor merge și Qarabag, și Steaua Roșie, în urma partidelor de marți seară.

Benfica Lisabona, Viktoria Plzen și Maccabi Haifa s-au calificat în grupele Champions League

Din cauza invaziei lansate de Rusia, Dinamo Kiev nu a jucat până acum în competiții interne și a fost nevoită să își dispute meciurile de pe teren propriu în Polonia, așa cum s-a întâmplat și cu turul împotriva lui Benfica, care se impusese cu 2-0 în manșa de la Lodz.

Mircea Lucescu și formația pe care o antrenează reușiseră să le elimine dramatic pe Fenerbahce și Sturm Graz.

Viktoria Plzen și Qarabag reușiseră doar o remiză „albă” în turul din Azerbaidjan, un rezultat care a păstrat un deznodământ deschis pentru retur. În partida disputată joi seară pe teren propriu, campioana en-titre a Cehiei era condusă la pauză, însă a reușit să întoarcă rezultatul și să tranșeze dubla în favoarea sa în a doua repriză.