București
duminică, 4 decembrie 2022

Regina Parisului pentru a doua oară!

Publicat pe

Jucătoarea poloneză în vârstă de 21 de ani, Iga Swiatek, numărul 1 WTA, și-a confirmat sâmbătă statutul de mare favorită, câștigând pentru a doua oară în carieră Roland Garros. Iga a trecut în finală, fără emoții, de tânăra americană Cori Gauff, scor 6-1, 6-3.

Swiatek are una dintre cele mai lungi serii de victorii din ultimii 22 de ani. Victoria ei o aduce la 35 de partide consecutive câștigate, egalând performanța lui Venus Williams.

Poloneza s-a impus după doar o oră și 10 minute, cedând un singur break în acest meci și un singur set, de-a lungul întregului turneu.

Acesta este al nouălea din carieră și al şaselea turneu câştigat în acest an (Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgart, Roma, Roland Garros).

Swiatek a câștigat tot la Paris, în 2020, când a învins-o pe Sofia Kenin cu 6-4, 6-1.

După victoria de acum de la Roland Garros, jucătoarea de 21 de ani s-a desprins în topul WTA.  Iga are acum 8631 puncte, aproape dublu față de locul 2, estonianca Anett Kontaveit, care a acumulat 4325.

Deţinătoarea recordului de victorii consecutive de la crearea WTA, în 1973, este cehoaica Martina Navratilova, autoarea unei serii de 74 de succese la rând între 1983 şi 1984.