București
sâmbătă, 18 mai 2024

România, locul 4 în finala Campionatului European de Gimnastică de la Rimini

Publicat pe

Echipa feminină de gimnastică a României a ocupat locul 4 la Campionatul European de Gimnastică de la Rimini, în timp ce Sabrina Maneca Voinea a reuşit să câştige două medalii de argint la bârnă şi sol.

La Campionatul European de Gimnastică desfășurat în Rimini, Italia, echipa feminină a României, compusă din Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman și Amalia Ghigoarţă, a încheiat finala pe locul 4, obținând un punctaj total de 156.397. Aceasta este aceeași poziție pe care au ocupat-o și în calificări, când au avut un scor cu peste două puncte mai mare (158.798).

Medaliile de aur, argint și bronz au fost câștigate de Italia (164.162), Marea Britanie (162.162) și Franța (158.796) respectiv.

Recomandare din top articole

În finalele individuale, România a câştigat două medalii de argint, prin performanţele obţinute de Sabrina Maneca Voinea, la bârnă și sol. Ea s-a clasat pe locul 4 la individual-compus, la fel ca…