18.7 C
București
sâmbătă, 18 mai 2024

România renaşte la gimnastică de Paşte! Două medalii europene pentru Sabrina Voinea

Publicat pe

Medalii, finale şi evoluţii bune! Dar şi multă speranţă! Sabrina Maneca Voinea (16 ani) a cucerit medalia de argint în finala de la sol, sâmbătă, la Campionatele Europene feminine de Gimnastică artistică de la Rimini, Italia.

Sportiva noastră a avut cea mai mare notă în calificări (13,700), iar în finala de la sol a reușit să câștige medalia de argint (a avut aceeași notă: 13,700). Aurul a fost cucerit de italianca Manila Esposito (13,833), iar Angela Andreoli (Italia – 13,666) a câștigat bronzul.

Este a doua medalie pe care Sabrina Maneca Voinea o câștigă la această ediție a CE de Gimnastică: și-a mai trecut în palmares o medalie de argint la bârnă.

De-a lungul carierei, Sabrina a mai cucerit o medalie la CE: bronz la sol, la ediția de anul trecut de la Antalya.

Tot sâmbătă, Ana Bărbosu a terminat pe locul 4 în finala de la sărituri, Voinea terminând şi ea imediat în afara podiumului, pe 4, la individual compus.