0.9 C
București
marți, 31 ianuarie 2023

S-a încheiat anul fotbalistic 2022 în Superliga! CFR Cluj, condusă de Dan Petrescu, a ratat șansa de a fi lider de iarnă, Farul mare revelație a primei părți de campionat

Publicat pe

Hermannstadt a produs o surpriză învingând, marţi, în deplasare, scor 1-0, echipa campioană, CFR Cluj, în ultimul meci al anului în Superligă.

Formația din Gruia a cedat surprinzător în faţa sibienilor de la FC Hermannstadt, având o singură ocazie mare de gol, în minutul 31, la şutul trimis de Biriligea peste poartă.

Oaspeţii au înscris în ultimul minut al meciului prin Bejan, la singurul şut pe poartă trimis de sibieni.

În clasament Farul conduce cu 45 de puncte, urmată de CFR Cluj (44), FCSB (38), Rapid (38), CS Universitatea Craiova (38), FC Hermannstadt (33), Sepsi (32), Petrolul (30), FC Voluntari (26), FCU Craiova 1948 (23), FC Argeş (23), Chindia (21), FC Botoşani (21), Universitatea Cluj (19), UTA Arad (19) şi CS Mioveni (9).

S-a încheiat anul fotbalistic 2022! CFR Cluj a ratat șansa de a fi lider de iarnă

CFR a suferit a treia înfrângere acasă în acest sezon, după cele cu FC Botoşani şi Farul.

Campioana venea după cinci victorii şi un egal în ultimele sale meciuri în campionat. Pe 30 noiembrie, CFR o învingea pe FC Hermannstadt cu 3-2, în deplasare, la Mediaş.

FC Hermannstadt încheie anul cu victorii în faţa primelor două clasate, 4-0 cu Farul şi 1-0 cu CFR Cluj.