București
duminică, 19 mai 2024

VIDEO REZUMAT. Petrolul Ploiești rămâne în Superliga. ”Lupii galbeni” au învins Oțelul lui Dorinel Munteanu

Publicat pe

Într-o partidă din etapa a opta a fazei play-out a Superligii de fotbal din România, Petrolul Ploiești a reușit să învingă echipa Oțelul Galați cu scorul de 2-1.

Petrolul a deschis scorul prin Gheorghe Grozav în minutul 11, de la punctul cu var, după ce Alexandru Musi a fost faultat în careu de către portarul Eduard Pap. Echipa Oțelul a reușit să egaleze înainte de pauză, prin portughezul Frederic Maciel în minutul 40, după o centrare reușită a bulgarului Milen Jelev.

Golul victoriei pentru Petrolul a venit în minutul 81, când kosovarul Albin Berisha a deviat șutul lui Valentin Țicu în poartă. Momentul a fost unul crucial, mai ales că echipa Oțelul rămăsese cu un jucător mai puțin pe teren, atacantul Alexandru Mihai Pop fiind accidentat, iar echipa gălățeană efectuase deja toate schimbările.

Victoria este importantă pentru Petrolul Ploiești în cursa pentru obținerea punctelor în faza play-out, consolidându-și poziția în…

Sursa: romanialibera.ro