București
vineri, 10 mai 2024

FCSB-Farul 2-1 şi echipa lui Gigi Becali este din nou campioană în Superligă

Publicat pe

FCSB-Farul 2-1 şi, după aproape un deceniu, FCSB e campioana României din nou. Echipa lui Gigi Becali a învins-o pe Farul, 2-1, în etapa a 7-a din play-off-ul Superligii și nu mai poate fi ajunsă de rivale. Este al 6-lea titlu din istorie pentru echipa antrenată de Elias Charalambous, dar LPF va decerna trofeul abia pe 11 mai, în etapa a 9-a.

În actualul sezon, cu trei etape înainte de final, FCSB are 49 de puncte, în timp ce Farul, locul doi, are 35.

Bucureştenii au deschis scorul în minutul 26, când Miculescu a primit în careu, de la Olaru, şi a înscris. Grameni l-a blocat pe Olaru în ultimul moment la faza din minutul 62, pentru ca, în minutul 77, Olaru să scape singur cu Buzbuchi, însă portarul oaspeţilor a reuşit să devieze balonul pe lângă poartă. După numai două minute Louis Munteanu a centrat de pe dreapta şi Rivaldinho a egalat cu o lovitură de cap. FCSB şi-a acontat titlul în minutul 84, atunci când Alexandru Băluţă a marcat….