București
duminică, 19 mai 2024

Rublev, de la agonie la extaz. „Dacă ați ști prin ce am trecut”

Publicat pe

Tenismanul rus Andrey Rublev a câştigat duminică seara turneul ATP Masters 1000 de la Madrid, după ce a pierdut primul set.

Andrey Rublev, locul 8 ATP, l-a învins în finală pe canadianul Felix Auger-Aliassime,  locul 35 ATP, după un meci care a durat două ore şi 49 de minute. Rublev s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 7-5, 7-5 , câştigând astfel al 16-lea turneu din carieră, al şaptelea pe zgură şi al doilea Masters, după cel de la Monte Carlo 2023. Pentru rus este al doilea turneu din acest an în care se impune.

Meciul a durat aproape trei ore.

A fost aproape să se retragă din competiție din cauza problemelor de sănătate.

„Ce cuvinte ai pentru a descrie al doilea titlu Masters?”, a fost întrebat sportivul rus la final.

„Nu am cuvinte. Dacă ați ști prin ce am trecut în ultimele 9 zile, nu v-ați imagina că sunt capabil să câștig un titlu…”, a mărturisit Rublev după ce a câștigat finala.